RPA

Firmanız için doğru (RPA) robotik proses otomasyonunu seçmek için 8 kriter

Connection lines Around Earth Globe, Motion of digital data flow. Futuristic Technology Theme Background with Light Effect. 3D Rendering/Global International Connectivity Background

Otomasyon şimdilerin sürekli değişen pazarı için en önemli değişkenlerinden biri oldu. Firmaların alım satım süreçlerinde dahi artık çalışan sayısı yanında “dijital” çalışan sayısı da sorulmakta. Robotik proses otomasyonu yada popüler bilinen kısaltması ile RPA, şirketlerin dijital dönüşüm sürecinde en önemli kriterlerden biri. Özellikle rutin işlerin robotlar tarafından yapılması ile birlikte hem müşteri hizmetleri hem de işveren markası çağ atlamış durumda. Özellikle muhasebe ve finans alanında bir zamanlar büyük kadroların yürüttüğü birbirini sürekli tekrar eden fatura girme, fatura kesme, beyanname ve benzeri işlemleri artık robotlar yürütmekte.

Popülerliğini ve kullanım alanını her geçen gün arttıran RPA teknolojisi ise halen pek çok şirket tarafından ya bilinmemekte yada tam olarak anlaşılamamakta. Şirketler herhangi RPA çözümü ile el sıkışmadan önce kendileri için uygun olan çözümü araştırmakla yükümlü. Peki popüler RPA çözümleri nelerdir? Bu konuda endüstri lideri olan Automation Anywhere ve UiPath ürünlerini sizlere TinkData sunmakta.

Hangi ürünü alacağınıza karar verme noktasında ise kriterlere gelin birlikte bakarak size çözüm konusunda yardımcı olmaya çalışalım:

Kurulum Kolaylığı

Tüm yazılım ürünü seçiminde belki en önemli kriter olan kurulum kolaylığı yine bir yazılım olan RPA (Robotik Proses Otomasyonu) için de çok önemli bir değişken olarak karşımıza çıkmakta. Her RPA çözümünün kullandığınız diğer yazılımlarla entegre olabilip olamayacağını karar vermeden önce mutlaka sormayı unutmayın!

Kullanım Kolaylığı

Günümüzde kullanıcı ara yüzü tasarımları olabildiğince gelişmiş düzeyde, ancak yine de bir ürünü seçerken kullanıcıların kolaylıkla kullanmaları ve kendilerine hoş gelen bir tasarımla çalışmaları ürüne olan motivasyonlarını arttırmakta. Özellikle her türlü yeniliğin bir direnç ile karşılaşacağını düşünürsek, seçeceğiniz yazılımın kolay kullanılabilir olması seçim için dikkat etmeniz gereken değişkenlerin başında gelmektedir!

Hız

Proseslerin hızlı olarak gerçekleşebilmesi, özellikle içinde “robot” lafı geçen bir yazılımda, tahmin edersiniz ki çok önemli. RPA (Robotik Proses Otomasyonu)’nun kendisi zaten hız ve etkinlik üzerine bir vaat sunarken, kendisinin yavaş çalışması çok can sıkıcı olabilir. Piyasadaki ürünlerin hız konusundaki karşılaştırmalı analizlerine muhakkak karar vermeden önce bakın!

Teknik Özellikler

Firmanızın RPA (Robotik Proses Otomasyonu) seçerken dikkat etmesi gereken bazı teknik özellikler de bulunmakta: ekran yakalama, ölçeklenebilirlik, algısal yetenekler ve diğer yetenekler olarak bunları sayabiliriz. Özellikle yazılım robotlarının şirketin özel datalarını işleyeceği için güvenlik özellikleri de gözden geçirilmesi gereken diğer bir husus. Seçeceğiniz RPA (Robotik Proses Otomasyonu) yazılımının güvenlik sertifikaları ne durumda?

Maliyet

Maliyet RPA (Robotik Proses Otomasyonu) seçimi yapmadan mutlaka üzerinde durulması gereken bir konu. Bazı RPA (Robotik Proses Otomasyonu) çözümleri size ucuz gibi gelebilir, ancak içerisinde sunulan özelliklere mutlaka dikkat edin. İhtiyacınız olan çözümlerin ayrı ayrı üçüncü parti tarafından eklemeler ile sunulduğu bir çözümde görece ucuza mal ettiğiniz RPA (Robotik Proses Otomasyonu) yazılımının astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Bu yüzden satın alma kararı verirken ürün karşılaştırmalarında, size verilen paketin içeriğini ve ek ürün gerekirse toplam maliyetini dikkatle inceleyin. Örnek vermek gerekirse, bazı RPA (Robotik Proses Otomasyonu) çözümlerinin içinde analitik / raporlama eklentisi pakete dahilken, bazılarında ek ürün alma ihtiyacınız olabilir!

Süreç Durumu

İyi dizayn edilmiş bir RPA (Robotik Proses Otomasyonu) çözümü her şirket için çok önemli bir atlama taşı niteliğindedir. Özellikle süreçleri net belirlenmiş şirketler için! Daha önce değindiğimiz üzere RPA (Robotik Proses Otomasyonu) çözümleri birbirine tekrar eden süreçler için biçilmiş kaftandır. Hangi süreçlerde kullanacağınıza karar vermek için ise tüm süreçlerinizi bir kez gözden geçirmiş olmanızda çok büyük fayda vardır.

Kural Dışılık İşleme (Exception Handling)

Biz onları çok sevdiğimiz “dijital çalışanlar” olarak isimlendirsek de RPA Robotları esasında bir yazılımdır. Ve yazılımlarda pek çok hata ortaya çıkabilir! İşte bu hataları ele alış biçimi RPA (Robotik Proses Otomasyonu) çözümleri arasında değişmektedir. Hata durumlarında RPA’in bir insan gözü tarafından hatanın incelenmesine ve hatanın giderilmesine ihtiyacı olabilir. İşte bu noktada ne kadar kaliteli bir hata işleme mekanizması olup olmadığı prosesin devamı ile ilgili olan süreci uzatıp kısaltabilir.

Bayi Desteği

RPA (Robotik Proses Otomasyonu) çözümleri doğası gereği büyük teknoloji şirketlerinin bayilikleri şeklinde satış kanalına sahiptir. Büyük teknoloji şirketleri kendileri teknik destek sunacaklarını vaat etseler dahi çözümü satın aldığınız kuruluş / bayi sizin için hayati öneme sahiptir. Bu yüzden alım yapacağınız kuruluşun olası sorun çözümlerine olan yaklaşımını dikkatle sorgulayın!

Evet bu saydığımız maddelerden de anlaşılabileceği gibi RPA (Robotik Proses Otomasyonu) seçmek de karışık bir süreç! Siz hiç kafanızı karıştırmayın ve TinkData’nın uzman danışmanlarına ulaşarak kafanızdaki soruları tek tek sorun ve karar verme sürecinize yardımcı olmamızı talep edin. İşletmenize yönelik en efektif çözümü seçmenize yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağız!

Size özel

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dahası:RPA

rpa nedir RPA

RPA Nedir?

Bu blog yazımızda “RPA Nedir?” sorusunu açıklayacağız. RPA ile ilgili blog yazılarımızda RPA ile ilgili ...