RPA

RPA’nın Çalışan Mutluluğuna Etkisi

RPA çalışan memnuniyeti

Forbes’un Dünya çapında 302 kıdemli yönetici üzerinde yaptığı araştırmaya göre robotik proses otomasyonu kurulumu ile birlikte %92 oranında çalışan mutluluğu üzerinde iyileşme görüldüğünü tespit ettiler. Ayrıca RPA (Robotik proses otomasyonu) kurulumundan sonra yöneticilerin %52’si çalışan mutluluğunun %15 daha da arttığını düşünüyor.

RPA (Robotik Proses Otomasyonu) kurulumundan sonra çalışanların mutluluğunun artmasının sebebi manuel ve birbirini tekrarlayan, zaman alıcı, sıkıcı işlerden kurtulmaları olarak anlatılabilir. Pek çok organizasyon çalışanların bu boşa çıkan zamanlarını, onları daha katma değerli ve spesifik işlerde kullanarak doldurmakta. Böylelikle çalışan da daha ‘değerli’ işler yaptığını gördükçe, hem işe olan bağlılığı hem de işten memnuniyeti artmakta. Böylelikle örneğin müşteri hizmetlerinde çalışan bir kişi, zamanının çoğunu birbirini tekrar eden sıkıcı işlerle geçirmektense müşterilerine daha çok zaman ayırabilmekte. Böylelikle esasen müşteri memnuniyeti de artış göstermekte.

RPA (Robotik Proses Otomasyonu) pek çok manuel prosesi otomatiğe alabilir. Örneğin, data girişi, data doğrulama, e-posta gönderimi yada pek çok hesap tablosu ve ERP sistemlerine veri girişi yapabilir. Esasına bakarsanız bir çalışan bilgisayar karşısında ne yapabiliyorsa RPA (Robotik Proses Otomasyonu) da aynısını yapabilir. Dijital işgücü ile manuel işlerin artık robotlar tarafından yürütülmesi hem verimli bir iş ortamı hem de mutlu çalışanlar anlamına gelmektedir.

The CIPD UK Working Lives 2019 araştırması sonucuna göre, çalışanların %37’si yaptığı işe göre kendisini daha kalifiye bulmaktadır. Bu durum esasen tekrarlı ve sıkıcı işlerin de görevlerinin bir parçası olmasından kaynaklanmaktadır. RPA (Robotik proses otomasyonu) ile birlikte tekrarlı işlerin robotlar tarafından yapılması ile birlikte, kişi daha katma değerli işlerle uğraşınca kendisini yaptığı işe göre daha kalifiye görme oranı düşer.

RPA (Robotik Proses Otomasyonu) kurulumu tamamlanmış şirketlerde, çalışan bağlılığı artmakta, katma değerli işlerle birlikte değerli bir şeyin parçası olduğunu hisseden çalışanlar, hem daha verimli çalışmakta hem de yaptıkları işten daha mutlu olmaktadırlar.

Günümüzün iş dünyasında personelin birbiri ile olan iletişimi hayati önemdedir. İş birliği yapabilmek geleceğin de en önemli iş yeteneklerinden biri olarak yerini koruyacaktır. RPA (Robotik Proses Otomasyonu) kurulumunu tamamlamış şirketlerde yapılan anketler göstermektedir ki, şirketteki iç iletişim hiç olmadığı kadar artmış ve verimliliği pozitif yönde etkilemiştir.

RPA (Robotik Proses Otomasyonu) ile birlikte çalışan memnuniyetinizi de arttırmış olursunuz. RPA yolculuğunuza hemen başlamak için bizlerle hemen temasa geçmeniz yeterli!

 

Size özel

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dahası:RPA

rpa nedir RPA

RPA Nedir?

Bu blog yazımızda “RPA Nedir?” sorusunu açıklayacağız. RPA ile ilgili blog yazılarımızda RPA ile ilgili ...