RPA

RPA ile Otomatikleştirebileceğiniz 6 Farklı Süreç

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), bugün iş dünyasındaki en heyecan verici teknolojilerden biridir… Mali tabloları otomatik olarak denetlemekten, alacak ve borç hesaplarının görevleri tamamlama oranını hızlandırmaya kadar RPA, belirli kullanım durumlarına göre farklı anlamlara gelir.

Sizler için rutin ofis süreçlerinizde fayda sağlayabileceğiniz 6 kullanım alanını seçtik.

1- Müşteri Hizmetleri
Modern müşteriler, hızlı yanıtlara ve etkili çözümlere alışkındır. Müşterilerin istediği sonuçları otomasyon yardımıyla sunmak mümkündür. Otomatik müşteri hizmetleri sistemleri, sorguları sıralayabilir ve müşterilere ilk yanıtları sunabilir. Sıralama, sorguların hızlı bir çözüm için doğru müşteri hizmetleri temsilcisine ulaşmasını sağlar. Müşterinin aramasının bir yöneticiden diğerine aktarılmasına gerek yoktur. Müşteri hizmetleri, otomatikleştirilebilen ve kolaylaştırılabilen kural tabanlı süreçlere sahiptir. Araştırmalara göre, kurallara dayalı süreçlerin %70 ila %80’inden fazlası otomatikleştirilebilir ve müşteri hizmetleri ile başlamak iyi bir fikirdir.

2- Fatura İşleme
Büyük hacimli fatura işleme, gecikmeli ve yanlış ödemelere neden olabilecek tekrarlayan manuel görevlere sahiptir. Ödemelerin zamanında yapılması, kaliteli mal ve hizmet anlamına gelir. Fatura işleme süreçleri, formatlı faturalar gibi birçok zorluğa sahiptir ve çeşitli kaynaklardan tek bir finansal veritabanı sistemine vb. birleştirilmiş veriler gerektirir. Kağıt fatura formatı, OCR kullanılarak otomatik hale getirilebilir. RPA, veri girişini, mutabakat hatasını otomatikleştirebilir ve hatta insan müdahalesi ihtiyacını en aza indirerek fatura işleme için gereken bazı karar alma süreçlerini de yürütebilir.

3- Satış Siparişleri

Kurumsal sistemler arasında veri tutarlılığı işlemleri çok rutin ve sıkıcı bir süreçtir. Satış temsilcisi zamanının büyük kısmını CRM ve ERP sistemlerine veri girmek için harcamak zorunda kalır. Finans analistleri, verileri kopyalamalı ve başka bir sistem veya modüle girmelidir. RPA, satış siparişi girişi, faturalama gibi görevleri otomatikleştirerek satış faaliyetlerini uçtan uca gerçekleştirebilir. Yinelenen verileri kaldırarak veri tabanının korunmasına, müşteri deneyimini iyileştirmeye ve tüm veri girişlerini otomatikleştirerek satış temsilcilerinin memnuniyetini artırmaya yardımcı olur. Çalışanlar, veri girişi gibi zaman alıcı görevler yerine inisiyatif kullanabilecekleri görevlere ve daha fazla çözüm üretmeye odaklanabilirler.

4-  Maaş Bordrosu
Bordronun her ay işlenmesi, İK ekiplerinin çok fazla zaman harcadığı yüklü veri girişlerini içeren bir süreçtir. Manuel veri işleme, hem ödemelerde gecikmelere, hem de çalışan memnuniyetsizliği yaratabilecek veri yanlışlıklarına neden olabilir. RPA, birden fazla sistemde çalışan verilerin tutarlılığını, zaman çizelgelerini, yük kazancını ve kesintileri doğrulayabilir. RPA, yanlışlıkları ve gecikmeleri önlemek için bordro ile ilgili işlemler için uçtan uca otomasyon gerçekleştirebilir.

5- Fiyat Karşılaştırması ve Onay
İşletmeler genellikle üretim veya hizmet sağlamak için toplu alımlar yapmak zorundadır. Bu kalemlerin maliyeti ise şirket gelirini veya kârını etkileyebilir; şirketler bilinçli bir karar vermek için her zaman çevrimiçi araştırma yapar. Araştırma süreci zaman alıcı ve karmaşık olabilir, bu nedenle birçok şirket artık bu süreçlerde RPA kullanmaya başlamıştır. Sistem sadece farklı satıcıların fiyatlarını değil, aynı zamanda ürün özelliklerini ve kalitesini de karşılaştırabilir. İşletmeler en iyi kaynakları mümkün olan en iyi fiyatlarla satın alabilirler.

6- Farklı Formatlardan Veri İşleme
Veriler, düzenlenebilir metinlerden, el yazısı notlara kadar farklı biçimlerde görünebilir. Veri girişi uzmanları, bilgileri okumak ve sisteme girmek için mücadele eder. Optik karakter tanıma teknolojisi (OCR), farklı format kaynaklarından gelen bilgileri kolaylıkla okuyup sisteme girebilmektedir. İşletmenizin farklı kaynaklardan bilgi toplaması ve saklaması gerekiyorsa, RPA harika bir yatırımdır. Çalışanlar, çalışma saatlerinin yaklaşık %10 ila %20’sini bunun gibi tekrar eden bilgisayar görevlerine harcarlar. Manuel görevlere harcanan bu zamanı daha yaratıcı ve üretken hale getirebilirsiniz.

RPA pek çok farklı departmanda ve süreçlerde uygulanabilir. Biraz pratik gerektirir, ancak çalışanlarınız değişikliklere kolayca uyum sağlayabilir ve verimli çalışabilir. TinkData Akademi ile işletmeleri RPA teknolojilerini denemeye teşvik ediyoruz ve eğitimlerimizle kendi iş süreçlerinizde örnekleyerek uygulamanıza destek veriyoruz. TinkData Akademi ile eğitimlere başlayın ve şirketiniz için doğru seçim olup olmadığını görmek için örnek birkaç sürecinizi otomatikleştirin.

Size özel

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dahası:RPA

rpa nedir RPA

RPA Nedir?

Bu blog yazımızda “RPA Nedir?” sorusunu açıklayacağız. RPA ile ilgili blog yazılarımızda RPA ile ilgili ...